Powiększ zdjęcia: Wójt Gminy Stanisław Wójcicki i Pani Renette Vasloo5 stycznia gościliśmy w Urzędzie Gminy w Kurowie panią Renette Vasloo z Republiki Południowej Afryki. Renette mieszka w stolicy kraju - Pretorii. Przyjechała do Polski na zaproszenie znajomych, którzy mieszkają w Olesinie.Z zamiłowania jest restauratorką, prowadzi w telewizji cykliczny program kulinarny, podczas którego przygotowuje potrawy według własnych przepisów.

Pani Vasloo spotkała się z wójtem naszej gminy panem Stanisławem Wójcickim. Podczas spotkania rozmawiano o warunkach życia w RPA, sytuacji politycznej, edukacji. Wójt obdarował Renette pamiątkowym albumem "Gmina Kurów - co warto zobaczyć” i znaczkiem z symbolem Kurowa - kurem. Oprowadził miłego gościa po urzędzie i przedstawił pracowników.

Dzień wcześniej odbyło się spotkanie z uczniami w Szkole Podstawowej w Kurowie. Pierwszaki przywitały Renette kolędą, starsi uczniowie zaprezentowali program "Kolędnicy". Podczas spotkań z uczniami z klas: Ia, IIIb, Va i Vb Renette przedstawiła najgroźniejsze na kontynencie afrykańskim ssaki tzw. wielką piątkę. Są to: słoń, lampart, nosorożec, lew, bawół. Uczniowie kolorowali flagę RPA, przymierzali afrykańskie stroje, tańczyli i grali na afrykańskich instrumentach.

8 stycznia państwo Emil i Renette Vasloo odwiedzili strażaków z Kurowa w strażnicy. Strażacy zaprezentowali swój rejon działań, zaprosili gości z RPA do odwiedzenia Strażackiej Izby Tradycji i wieży widokowej. Przekazali również pamiątkowy album "Historia i tradycja zobowiązują!". Renette obiecała, że pomoże w nawiązaniu współpracy między jednostkami w Pretorii i Kurowie.

Głównym tematem luźnych rozmów Emila ze strażakami były polowania na dzikie zwierzęta. Emil pokazywał zdjęcia z polowania na antylopy i żyrafy, nasi strażacy zaś z polowania na dziki czy sarny.

Goście z Afryki wrócili do swojej Ojczyzny 10 stycznia. Wyjechali zauroczeni gościnnością i miłym przyjęciem w miejscach, które odwiedzili. Zachwyceni urokiem płatków śniegu, który nigdy nie pada w Pretorii.

Zofia Kamińska Dobrzyńska

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć: