Szczepienia są kluczowym elementem walki z COVID-19. Szczepiąc się chronimy nie tylko siebie, ale także swoich najbliższych, osoby starsze. Dlatego bardzo gorąco namawiam państwa do zaszczepienia się, korzystajmy z dobrodziejstw nowoczesnej medycyny. Drodzy Państwo, nie czekajmy. Zaufajmy nauce, zaufajmy medykom, bądźmy wszyscy ambasadorami szczepień! – Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski

Wideo: https://fb.watch/8zWOQWwCQA/

Zobacz w powiększeniu: Plakat informacyjny #SZCZEPIMYSIE

Zgłoś się na szczepienie przez gov.pl/szczepimysie lub skorzystaj z całodobowej infolinii 989.

 1. Zarejestruj się na bezpłatne szczepienie: przez infolinię 989, stronę gov.pl/szczepimysie, w punkcie szczepień lub przez SMS o treści SZCZEPIMYSIE na numer 664 908 556.
 2. Przejdź kwalifikację medyczną i wypełnij formularz, dla Twojego bezpieczeństwa zostaniesz zbadany przez lekarza.
 3. Zaszczep się przeciw COVID-19, skorzystaj z bezpłatnego szczepienia i obserwuj stan swojego zdrowia.
 4. Przyjmij drugą dawkę szczepionki, wszystkich informacji udzieli Ci Twój punkt szczepień.

Baner #SzczepimySię

Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów którzy, ze względu na stan zdrowia, nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. W naszym regionie 10 dodatkowych punktów uzupełni sieć populacyjnych punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania preparatu również w domu pacjenta.

Wyjazdowe punkty szczepień są dodatkowym wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień, potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach.

Szczepienie w domu dla konkretnych pacjentów

Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący.

Baner #SzczepimySię

Kompendium wiedzy na temat szczepień przeciwko COVID-19: https://www.gov.pl/web/szczepimysie.

Spot "Jesteś pracownikiem sektora ochrony zdrowia? Zgłoś się na szczepienie".

Komunikat Ministerstwa Edukacji Narodowej: Bezpieczny wypoczynek - wytyczne MEN, GIS i MZ dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 r.

Bezpieczny wypoczynek - wytyczne MEN, GIS i MZ dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży

Zasady funkcjonowania SPZOZ w Puławach w czerwcu 2020 r.

Na stronie internetowej Powiatu Puławskiego zostały opublikowane informacje dla pacjentów, dotyczące obowiązujących od czerwca br. zasad realizowania zadań SPZOZ w Puławach w zakresie lecznictwa stacjonarnego: Zasady funkcjonowania SPZOZ w Puławach w czerwcu 2020 r.

W związku z pojawiającym się problemem zanieczyszczenia przestrzeni publicznych (chodników, ulic, trawników) przez zużyte środki ochrony osobistej w postaci maseczek i rękawiczek stosowanych przez mieszkańców w czasie pandemii przypominamy, iż zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19 (w czasie trwania pandemii/epidemii), w celu minimalizacji ryzyka zakażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, odpady wytworzone przez osoby zdrowe takie jak: środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, powinny być wrzucane do pojemnika na odpady zmieszane. Zaleca się by przed wyrzuceniem tego rodzaju odpadów, zostały one umieszczone w szczelnym worku, który po zawiązaniu powinien być umieszczony w pojemniku.

Dlatego w trosce o zdrowie nas wszystkich, apelujemy o zachowanie porządku i wyrzucanie odpadów do koszy.

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę

Od dziś (16.04) do odwołania obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Można to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika.

Obowiązek zasłania ust i nosa dotyczy wszystkich, którzy znajdują się:

 • w pojazdach komunikacji zbiorowej (autobusach, tramwajach, w metrze itp.),
 • w samochodach – dotyczy sytuacji, w których razem jadą osoby obce, to znaczy takie, które nie mieszkają ze sobą (np. koledzy z pracy, sąsiedzi itp.),
 • na drogach i placach (dotyczy również osób jeżdżących np. rowerem lub hulajnogą),
 • w zakładach pracy (dotyczy osób, które mają styczność z osobami z zewnątrz – interesantami, klientami, obywatelami itp.),
 • w budynkach użyteczności publicznej (np. w urzędach, szkołach, uczelniach, przychodniach i szpitalach, na poczcie, w bankach i restauracjach),
 • w sklepach i na targowiskach,
 • w punktach usługowych,
 • na klatkach schodowych,
 • w windach, pralniach i innych miejscach wspólnych, z których korzystają mieszkańcy bloków.

Ważne! Policjanci, strażnicy graniczni, kasjerzy w banku czy sprzedawcy w sklepie mogą zażądać od nas odkrycia twarzy w celu identyfikacji. Mamy obowiązek uczynić to na ich prośbę.

Ważne! Pracownicy sklepów i punktów usługowych mogą zakrywać twarze przy pomocy przyłbicy, jeśli wszystkie kasy, punkty sprzedaży, okienka itd. są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę

 1. Przed nałożeniem maski umyj ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu
 2. Zakryj usta i nos maską i upewnij się, że między twarzą i maską nie ma żadnych przerw
 3. Unikaj dotykania maski podczas jej używania; jeśli to zrobisz, umyj ręce mydłem i woda lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu
 4. Wymień maskę na nową, gdy tylko będzie wilgotna, nie używaj ponownie masek jednorazowych
 5. Aby zdjąć maskę - chwyć ją od tyłu za wiązanie (nie dotykaj przodu maski!)
 6. Wyrzuć maseczką do zamykanego pojemnika; umyj ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu

Nie wrzucaj maseczki do toalety!

Powiększ grafikę: Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.gov.pl/web/koronawirus/zaslon-usta-i-nos.